מתחם שורש

המהות

מתחם שורש הינו מתחם נפרד הנמצא בתוך מתחם הפנימייה ומהווה מרחב שהות לנערים שאינם בלו"ז הפנימייתי מסיבות של הרחקה עקב מעבר על כללי קו אדום. סביב אירועי שימוש בסמים אלכוהול או אלימות.

מטרת הקמת המתחם היא לאפשר עבודה טיפולית עם נער על אף ששבר את כללי המסגרת באופן שיבהיר לו שהוא מחוץ למסגרת הפורמלית אך עדיין מוחזק על ידה.

המתחם צריך להיות בנוי באופן שיהווה ניתוק ולא באינטראקציה של חברים המסתובבים במרחב הפנימייתי. וצריך לכלול בתוכו תנאים פיזיים ללינה, אכילה, עבודה פיזית ועבודה מנטלית, ומקום למפגש עם אנשים נוספים בהתאם לתוכנית הטיפולית.

המתחם צריך להיות בנוי באופן כזה המאפשר שהות של יותר מנער אחד ויחד עם זאת לא באופן שהנערים יהיו באינטראקציה בזמן שהותם שם.

הכניסה של נער למתחם ללא פלאפון. במתחם יהיה טלפון המיועד למקום ובו מספרי הטלפון של כל אנשי הצוות הרלוונטיים.

המתחם יכלול מספר אזורים:

  • אזור עם שטח לינה שירותים ומקלחת
  • אזור מטבח
  • אזור עבודה חקלאית / בע"ח וכיוצ"ב

 

מקום מפגש עם אנשי צוות הורים חברי כיתה וכיוצ"ב

מקום התבודדות מוגדר על ידי ספסל שולחן כתיבה צל וכיוצ"ב.

מקום בעולם

ההבנה היא שנער שמשתמש באקטינג אאוט (סמים אלכוהול אלימות) כדי לבטא את עולמו הפנימי, מחפש לבוא למפגש עם המציאות באופן לקוי אשר הוא פוגעני לעצמו ולסביבתו ולכן כאשר נער מורחק למתחם שורש הוא צריך לסלול מחדש מקום בעולמו הפנימי והחיצוני.
העבודה במתחם שורש נעשת ברובד החיצוני והפנימי אשר משפיעים כל העת אחד על השני.

כאשר הנער מתעסק בקיום הפיזי הבסיסי הוא לוקח אחריות על חייו באופן העמוק ומתחבר להכרת הטוב על הקיום. הוא מתחבר לתחושות מסוגלות וחיוניות. אלו תחושות הנעדרות מהיומיום בזמן שימוש בסמים.

הנער מגיע למתחם ומקבל הסבר מאיש צוות לגבי השלבים השונים. ביום הראשון הקשר עם אנשי הצוות הוא מינימלי ללא שחנ"ש ומנותב להסבר על מה עליו לעשות :

בשלב הראשון עליו להקים לעצמו מקום פיזי.

לבנות את המאהל בו יישן ואת המיטה בה יישן. לרשות הנער יעמוד משטח מבטון הכולל ציליה וקירות בסיסיים ועליו לתחם את המקום באופן שייראה מתאים למגורים (הקמת מאהל ומיטה) בחורף יעמוד לרשותו חימום (חיבור חשמל לרדיאטור) ובקיץ חיבור למאוורר.

לאחר שהקים את המתחם הפיזי יעבור הנער להכנת אוכל קבלת מצרכי בסיס וסיוע מאיש צוות המלווה את השהות. ( את הבשר יקבל מחדר האוכל)

בשלב הבא יקבל הנער משימה טיפולית שתעשה בדד. באזור המיועד לכך במתחם אזור התבודדות.

משימה כתיבה אינטואטיבית. פעמים רבות בשלב ראשון הנער מנותק מעולמו הפנימי על מנת לסייע לו ולמזער התנגדויות יתבקש לכתוב כתיבה שוטפת במשך זמן ביומו הראשון במתחם.

מהנעשה אצלינו